Zkušenosti s písmem Comenia Script po čtyřech letech

S výukou tohoto písma jsme na naší škole začali ve školním roce 2013-2014, a to na přání většiny rodičů tehdejších prvňáků. I my jako učitelé jsme vysledovali a uvědomovali si, bez ohledu na to, zda existuje Comenia Script, že děti i dospělí dávají přednost čím dál více jednoduššímu stylu psaní a že důsledně spojená psací písma s kličkami nahoře a dole při běžném psaní po sobě mnohdy nepřečtou ani sami písaři. Po kompletním proškolení pedagogů 1. stupně v písmu Comenia Script jsme se rozhodli touto formou písma vyučovat všechny naše žáky 1. ročníku.

Jaká je tedy charakteristika písma a jak probíhá jeho výuka?

Toto písmo je jednoduché. Tvary písmen si děti velice brzy osvojí. Záhy se potom přechází ke slabikám, slovům a větám. Potvrdilo se, že oproti stávajícímu jednotažnému písmu je chybovost v diakritice naprosto minimální. Čárku či háček totiž dítě píše ihned, nikoli po napsání celého slova jako v psaní písmem stávajícím.

Dalším kladem je, že dítě prostě nemůže tvar písmena „zapomenout“, protože prostě vypadá téměř jako tiskací. Tím, že se děti nemusí trápit s přesným napodobováním normativních kliček či smyček, mají více času na čtení. Úroveň jejich čtenářských dovedností je na konci 1. třídy opravdu vysoká. Písmo je pro děti mnohem jednodušší, logičtější a jejich písanky jsou úhledné a čitelné. Leváci a dysgrafici jsou nyní také ve výhodě, protože je jim nabídnuta jiná souslednost tahů. Pro nácvik písma v začátcích stačí obyčejná tužka střední nebo měkké tvrdosti. Velmi se osvědčily trojhranné tužky, na kterých děti fixují správný úchop. Později děti píší perem.

Běžnému psacímu písmu se ale v žádném případě nevyhýbáme, vždyť takto píší naši kamarádi i rodiče. Jakmile jsou na konci jara v 1. třídě dopsány všechny písanky, pustíme se do „luštění“ textů v psacím písmu. A i to dokážeme.

Ve 2. třídě se písmo Comenia Script pochopitelně dále procvičuje a základní tvary je možno obohatit o individuální tendence každého písaře. Dětem se prostě nabídnou i jiné tvarové varianty, ze kterých si vyberou ty, které jim budou vyhovovat a které se jim budou více líbit. A když jsou druháci poprvé konfrontováni s psanou podobou slovíček anglických, nediví se, jaké že se to písmo v učebnicích objevuje. Je to přece to, které se naučili v 1. třídě – Comenia Script. Anglosaské země totiž zjednodušily své písmo již před 100 lety.

A až jednou nějaký český student – náš bývalý žák – vyjede na stáž do zahraničí, rozhodně se mu nestane, co jeho předchůdci. Totiž, že zde svůj český spojovaný rukopis neuplatní, protože nikdo to po něm prostě nepřečte.